Права людини

Росія загнала чоловіків на окупованих територіях в глухий кут, але у них є вихід

Російська федерація та підконтрольні їй збройні угруповання «самопроголошених республік», так званих «Л/ДНР» розпочавши в 2014 році збройну агресію проти України систематично намагається використовувати громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території для посилення свого військового потенціалу і участі у військових діях проти України.

З цією метою окупаційна влада проводить широкий спектр дій від пропаганди до погроз та прямого примусу.  Ці дії є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права російською федерацією, що зафіксовано Управлінням Верховного комісара з прав людини ООН.

Подобні дії в минулому столітті вчиняла більшовистська Росія, примусово мобілізуючи українців для бойових дій проти Української Народної Республіки.

Століття минуло, але мета російських окупантів така сама – знищити українську ідентичність, та цивілізовану систему цінностей, нав’язавши свій «руский мир».

Зараз цю злочинну технологію було вдосконалено.

Чоловікам що проживають на окупованій території створюють умови за яких вони не можуть виїхати звідти, та вимушені переховуватись. Вони бояться навіть вийти на вулицю, оскільки їх можуть примусово «мобілізувати» до армії окупантів.

Це відбувається як через обов’язок прийти до так званих військкоматів під загрозою ув’язнення, примусового затримання за місцем роботи або просто відлову на вулицях. Особливо «беспредельный» відлов людей проходить на території так званих «Л/ДНР».  Розказуючи всьому світу що вони прийшли захищати людей Донбасу, росіяни буквально як диких тварин виловлюють чоловіків та відправляються їх на забій, примушуючи брати участь у складі окупаційної армії агресора.

Тим самим росія примусово перетворює громадян України на колаборантів.  

А для того, щоб ці примусово мобілізовані не бунтували та не переходили на сторону України здавшись в полон ЗСУ, окупаційна влада свідомо залякує їх, створюючи враження начебто відсутності у них вибору. Їх переконуються –  перехід на сторону України (навіть шляхом добровільної здачі в полон) означає позбавлення волі на тривалий строк.

Використовуючи засоби пропаганди, обмеживши доступ до об’єктивної інформації з України, російська федерація створює у цивільного населення, проживаючого на окупованих нею територіях уяву того, що тепер у них є тільки один вихід – бути частиною так званого «руского світу», адже в іншому, цивілізованому світі до якого належить Україна їх вже не чекають, бо вважають злочинцями.

Внаслідок цього багато з тих чоловіків, які не змогли уникнути примусової мобілізації та опинились в рядах окупаційної армії не можуть наважитись добровільно здатись в український полон, а тому в решті решт приречені на загибель, чи тяжке каліцтво, адже росіяни не дадуть їм змогу залишити цю службу. Висновок: у людей складається враження що у них немає виходу !

Інакше кажучи – вони потрапляють перш за все в психологічний капкан під загрозою смерті.

Однак насправді це не так.

Вихід є.

Українська держава на просто дає їм можливість зберегти життя.

Вона дає можливість відвернутись від нав’язаного «русского мира» і «повернутись в Україну», продовживши повноцінне життя в Українському суспільстві.

Українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях вважаються громадянами України, навіть якщо вони отримали паспорт РФ або «Л/ДНР», тому примус громадянина України до служби у збройних силах рф чи інших підконтрольних їй збройних формуваннях є порушенням законів і звичаїв війни, за які передбачена відповідальність статтею 438 Кримінального кодексу України.  Правоохоронні органи України розслідують низку кримінальних проваджень за фактами проведення «мобілізації», розпочатої окупаційними адміністраціями на тимчасово окупованих територіях. На сьогодні причетні до примусової  мобілізації громадян України на військову службу у рядах супротивника рішеннями Українських судів отримують значні строки тюремного ув’язнення.

Тобто беззаперечним є факт того, що правоохоронні органи України розуміють, що в переважній більшості випадків росіяни призивають мешканців окупованих територій на військову службу примусово.

Офіційна інформації з цього приводу від Офісу Генерального прокурора станом на 09.06.2023 року:

«Громадяни України примусово призвані на військову службу у рядах військ рф, за наявності підстав, можуть бути визнані потерпілими у відповідних кримінальних провадженнях.

Якщо громадянин України став свідком або потерпілим від зазначених незаконних дій представників ворожої сторони, йому необхідно повідомити про це правоохоронні органи.

Під час розслідування злочинів даної категорії, правоохоронним органам перш за все необхідно встановити факт та обставини примусу до служби у рядах супротивника (це може бути психологічний вплив або застосування сили та/або погроз її застосування відносно потерпілого чи його близьких тощо), осіб, які організували чи безпосередньо здійснювали призов (це можуть бути працівники «військкоматів», представники військово-політичного керівництва рф чи окупаційних адміністрацій), а також усвідомлення ними статусу захищеної особи тощо.

Відповідними обставини можуть бути підтверджені показаннями свідків та потерпілих, оригіналами або копіями виданих країною-агресором або окупаційною адміністрацією документів, матеріалами фото-, відеофіксації тощо.» 

Правда полягає в тому, що ті українці, яких примусово призвали на службу до збройних сил ворога мають можливість залишити таку службу, здатись в полон Збройним силам України та отримати статус потерпілого від примусової мобілізації, довівши обставини примусовості мобілізації. Це дозволить їм не тільки зберегти життя, а й уникнути кримінальної відповідальності за державну зраду та участь у складі збройних сил рф чи під підконтрольних їй Л/ДНР, за умови, що під час служби вони не вчиняли інших злочинів.

У тих хто став заручниками «русского мира» на окупованих територіях є вихід, їм потрібно повідомити правоохоронні органи України про те, що їх примусово мобілізували  та добровільно здатись в полон Збройним Силам України.  І якщо здатись в полон вони можуть тільки особисто, то в повідомленні правоохоронних органів їм можуть допомогти їх близькі та знайомі, що змогли виїхати на підконтрольній території України.

Оскільки на окупованих територіях обмежений доступ до правдивої інформації, дуже важливо, щоб громадяни України, що переселились з тимчасово окупованих територій при нагоді донесли цю інформацію до своїх близьких, які не змогли виїхати, та вимушенi були залишились на окупованих територіях. Це дозволить вберегти життя, та пришвидшити нашу перемогу

Андрій Володкевич, керівник програми «ПОВЕРНИСЬ НА 100%», метою якої є протидія російській федерації у залученні до лав своїх збройних сил громадян України, що мешкають на тимчасово окупованих територіях.

Сrime History UA

You may also like

Comments are closed.